sobota, 4 kwietnia 2015

"Igrzyska śmierci"- pierwszy tom bestsellerowej trylogii Suzanne Collins

Witajcie!
Jako, że sama nie przepadam za postami powitalnymi, na wstępie powiem tylko, że blog ten powstał z potrzeby dzielenia się wrażeniami po przeczytanych przeze mnie książkach Moje recenzje pewnie nie będą tak wspaniale jak doświadczonych blogerów, ale mam nadzieję, że nabiorę wprawy.
Zacznę dziś od recenzji jednej z najlepszych książek science-fiction dla młodzieży (jak również i starszych czytelników). I zapraszam do zapoznania się z publikowanymi recenzjami.



Tytuł polski: Igrzyska śmierci
Tytuł oryginalny: The Hunger Games
Autor:
Ilość stron: 352
Tematyka: science-fiction/młodzieżowa
Wydawnictwo: Media Rodzina

Krótko o fabule: Akcja powieści rozgrywa się w przyszłości, w  świecie Panem, podzielonym na Kapitol, pełniący funkcje stolicy oraz 13 dystryktów. 74 lata przed rozpoczęciem akcji miało miejsce powstanie przeciwko władzy, które skończyło się wybuchem wojny domowej. Władze krwawo stłumiły powstanie, doprowadzając to zniszczenia 13 dystryktu. Na pamiątkę tych wydarzeń, co roku organizowane są Głodowe Igrzyska, w których bierze udział po dwóch przedstawicieli danego dystryktu- chłopak i dziewczyna w wieku 12-18 lat. Uczestnicy igrzysk- trybuci są wysyłani na arenę i zmuszeni do walki o przetrwanie. Wygra ten, kto jako ostatni przeżyje.

Główną bohaterką, a zarazem narratorką powieści, jest 16-letnia Katniss Everdeen, mieszkająca w 12 dystrykcie. Kiedy jej siostra- Prim zostaje wylosowana do wzięcia udziału w Igrzyskach, Katniss zgłasza się na ochotniczkę i zajmuje jej miejsce. Drugim trybutem zostaje Peeta Mellark, syn piekarza z Dwunastego Dystryktu.
Katniss i Peeta zostają zmuszeni do walki na śmierć i życie z innymi przedstawicielami dystryktów. A przeżyć może tylko jeden uczestnik.

"Nie dajcie się zabić."


Długo zwlekałam z przeczytaniem Igrzysk śmierci, ze względu na to, że oglądałam film i miałam w głowie wizje bohaterów przedstawione przez reżysera. Jak się okazało zupełnie niepotrzebnie. Muszę przyznać, że jestem pod bardzo dużym wrażeniem. Dawno nie czytałam książki, która zawierałaby w sobie tyle zwrotów akcji i miała w sobie tyle prawdy.

Książka opowiada o przyjaźni, miłości i poświęceniu dla drugiego człowieka, o tym jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla naszych bliskich.
Bardzo podobali  mi się bohaterowie, byli wyraziści, dobrze wykreowani. Zwłaszcza Katniss pełna woli walki, odważna, uparta, wytrwała, zdolna do poświęceń.

Książka pozwala nam zastanowić się nad tym, do czego zmierza nasz świat. Mimo, że akcja powieści rozgrywa się w przyszłości, Igrzyska są dla mnie powieścią niesamowicie współczesną. Bo czy w dzisiejszym świecie nie jest podobnie? Telewizja, radio, polityka... Czy nie chodzi tu tylko o zysk i oglądalność, bez względu na poniesione ofiary?  Możemy tylko mieć nadzieję, że nasz świat nie upadnie tak nisko, że dla widowiska i zaspokojenia ciekawości będziemy zabijać się nawzajem na arenie.

Suzanne Collins stworzyła brutalny i rzeczywisty obraz ludzkości. Czytając książkę nie można przestać myśleć co by było gdyby..

Dzieło pani Suzanne Collins polecam każdemu, kto ceni w książkach dobrą akcję, wyrazistych bohaterów i możliwość do przemyśleń.

Moja ocena: 8,5/10

6 komentarzy:

  1. Uwielbiam Igrzyska śmierci! To jedna z moich ulubionych trylogii! i również polecam ją każdemu :)
    pozdrawiam! :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Aż wstyd się przyznać, że jeszcze nie czytałam Igrzysk, ale na pewno to niebawem zrobię, zachęciłaś mnie :)
    subskrybuje i pozdrawiam! :]

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się z tobą, co do tego, że jest to bardzo współczesna powieść. Mediom zupełnie nie zależy, czy to, co przekazują jest prawdą, chodzi tylko o oglądalność. Książka świetna, czytałam jakoś rok temu :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Igrzyska to jedna z moich ulubionych książek, bohaterowie są cudowni (Gale ♥) i cieszę się, że tobie również podbiła serce :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Życzę Ci powodzenia w blogowaniu i zapraszam do siebie na poradniki blogów książkowych ;)
    http://recenzjeami.blogspot.com/2015/04/blog-ksiazkowy-w-praktyce-podstawy.html
    http://recenzjeami.blogspot.com/2015/04/jak-powinna-wygladac-dobrze-napisana.html
    - kolejne odsłony wkrótce! ;)
    RecenzjeAmi.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo , na pewno się przydadzą :)

      Usuń